1

Výstup na nejvyšší horu Šumavy - Plechý 1379 m n. m. v srpnu 2019 a to dvakrát!

Výstup na nejvyšší horu Šumavy – Plechý 1379 m n. m. v srpnu 2019 a to dvakrát!

Prázdniny! Hurá! Jdeme do přírody a sportovat. Krásné pondělní ráno, sluníčko, teplo… zatím 😉
Jeli jsme vlakem do Nové Pece a odsud autobusem na Jelení Vrchy. Hádanka, kolik lidí se vejde do autobusu pro 20 lidí? Rovných 39!  Celý výlet byl 20 km dlouhý, šlo nás celkem 5 vychovatelů a 31 dětí ve dvou výpravách v různých dnech. Děti ve věku 4-18 let.
Z Jeleních Vrchů vedly naše kroky k Plešnému jezeru, tam jsme se nasvačili a hurá k obelisku a až na samotný vrchol Šumavy! Tam bylo krásně, najednou spadly mraky, ochladilo se, viditelnost do 30 metrů! Spustil se déšť. Nasadili jsme pláštěnky a nastal sestup. Potoky vody, bahna a větví nám sestup trochu komplikovaly. Vše načasováno a dokonce jsme stihnuli i vlak z Nové Pece.
Máme zajímavá zjištění, na vrchol Plechý se da dojít i v holinách a bez ponožek. Zkratka nemusí být nutně kratší. Nepromokavý batoh nepustí dovnitř vodu, bohužel ani ven! Na mapách je nadmořská výška 1378, ale na samotném vrcholu píší 1379 m n. m. I když jsme se načas rozdělili, cíl cesty byl stejný a tvoříme jednu velikou rodinu!
Pro veliký úspěch a obměnu dětí jsme šli znovu o pár dní později v opačném směru. Tentokrát bez rozmaru počasí, jen regionální dopravce si s námi trochu zalaškoval. Naopak výzva byla v tom, že na vlakovém nádraží kdosi říkal, že ve stejný čas vyráží na vrchol Plechý sportovec, který běžně běhá maratonské závody! Jistě chápete, že to je důvod, proč tam být dříve než on! Podařilo se a také jsme to i s datem a časem napsali do pamětní knihy, která je na vrcholu Plechý. Hlavně proto, že na nás děti z dětského domova je každý krátký a mnohdy i pomalý! 

Za vysokohorské turisty
Solfronk Zdenek