1

Říjen v barvách

Říjen v barvách
V podzimním čase jsem připravila pro děti projektový den nazvaný Říjen v barvách a společně s kolegyněmi jsme ho zrealizovaly. Domluvily jsme se, že budeme pracovat po třídách a že se budeme učit v přírodě.
Připravila jsem pro třídy 3 úkoly, které měly společnými silami zvládnout. Cestou na „Dobrovku“ plnily děti první úkol. Měly najít co nejvíce druhů listů, vzít je s sebou a do pracovního archu zaznamenat názvy stromů a jejich plodů.
Než jsme došli nahoru na Dobrou vodu, byli jsme všichni pořádně prokřehlí, protože ten den bylo pravé podzimní sychravé počasí. Měli jsme v plánu malovat venku krajinu kolem Lipna a vyrábět společně skřítky podzimníčky, ale to už bychom asi všichni odstonali. Pokochali jsme se proto pouze pohledem na vodní hladinu, lesy v dálce, snažili se zapamatovat si barvy, poté jsme pospíchali do tepla.
Ve škole jsme se sešli v jedné třídě a děti prezentovaly, jaké druhy stromů se jim podařilo poznat. Z přinesených listů a plodů jsme si udělali ve třídách výstavku.
Ani další týden nám počasí nepřálo, tak jsme skřítky podzimníčky museli vyrábět ve škole z toho, co dům dal. I když bylo jednotné zadání, každá třída se s úkolem popasovala jinak a myslím, že velmi dobře, což potvrdili svou pochvalou i spolužáci z jiných tříd. Cílem tohoto projektového dne bylo, aby se děti pokusily domluvit a plnily úkoly jako tým.
Hanka Kaboňová

napsal Petr 9. třída:
V pátek 21. října jsme se celá škola vydali na Dobrovku. Cestou jsme sbírali listy a poznávali jsme, k jakému stromu patří.
Na Dobré vodě jsme chtěli malovat přírodu a vyrábět skřítky podzimníčky, ale nevyšlo nám počasí, tak jsme se vrátili zpět do školy.
Ve škole jsme šli všichni do jedné třídy a ukazovali jsme si, jaké druhy listů jsme našli. Zopakovali jsme si i druhy stromů a názvy jejich plodů.
Z toho, co jsme našli, jsme si udělali ve třídě výstavku.
Počasí nám dál nepřálo, tak jsme v úterý pokračovali v projektu ve škole. Měli jsme za úkol vyrobit skřítka podzimníčka a napsat o něm informace. Každá třída si to udělala po svém. Sedmáci udělali skřítka ze Sáry, osmáci ho vyrobili společně z toho, co našli ve skříni s výtvarnými potřebami. Naše třída vyráběla podzimníčky z přírodnin, které nasbírali prvňáčci na procházce s paní asistentkou. My jsme pracovali ve dvojicích.
Já jsem vyráběl skřítka a Věrka o něm napsala příběh. Moc se mi do toho nechtělo, ale když se zapojili všichni, tak jsem začal pracovat a nakonec mě to docela bavilo.