24 hodinová zkouška přežití v přírodě - 8.-9.6.2018

24 hodinová zkouška přežití v přírodě – 8.-9.6.2018

Dlouho připravovaná akce na přežití v přírodě se uskutečnila z pátku 8. na sobotu 9. června.
Děti si chtěly vyzkoušet, zdali by byly schopné přežít 24 h v přírodě. Spalo se nedaleko Horní Plané, pod širým nebem, jen ve spacácích. Celé akce se zúčastnilo 11 dětí ve věku 10 – 17 let.
V pátek se nakoupili důležité potraviny a voda na pití. Každé dítě dostalo jídlo a pití na 24 h. V 17 h se vyrazilo směr Ořík. Některé děti si prosadily místo batohu cestovní tašky nebo igelitové tašky a pak řekly větu, co tu slyšíme rádi a často „strejdo měl jste pravdu, měly jsme poslechnout, batoh by byl lepší“. Připravilo se dřevo na oheň, vybralo místo na nocování. Kluci napínali celty nad batohy a ohništěm, děvčata se šla koupat do nedalekého rybníka. Počasí vycházelo dle plánu, okolo bouřky a nám spadlo pár kapek, jinak krásně teplo.
Se strejdou Cyrilem jsem demonstroval dětem, jak se vyndavá klíště a dezinfikuje rána. Strejda Cyril byl statečný a dostal větší příděl potravin. Děti se učily vařit na ohni, upravit si lůžko, přichystat dřevo a hospodařit s potravinami a pitím na 24 h. Mnozí to pochopili tak, že měli potraviny a pití pouze do 24 h a ne na 24 h. 🙂 Místo sledovaní TV a youtube, se nám spustilo v noci přírodní divadlo zuřivé bouřky nad Lipenským jezerem, obraz i zvuk tohoto představení byl v 3 D a pak super, hyper full HD kvalitě! Dětem se to moc líbilo, přály si, aby se jen dívaly a bouřka zůstala jen nad jezerem.
Druhý den se stalo něco opravdu hrozného, polovina dětí měla ráno vybité mobily, Sámerova powerbanka byla prázdná a zavládla na chvíli panika, ale i to jsme dokázali všichni zvládnout, protože hlad přerušil truchlení a hurá vařit. Po obědě jsme si říkali zážitky, počítali klíšťata, popíjeli čaj a chystali se na domov. Uklidili jsme odpadky, sbalili batohy a hurá domů.
Cestou zpět na Dětský domov, začala bouřka, tak jsme si užili vše, co bylo plánováno. Některé děti projevily zájem, a chtěly by jet na delší výlet na několik nocí. Asi bychom se nechali přemluvit. 🙂

Za přeživší
Solfronk Zdenek